Aktualności
Kontakt z nami

Mariusz Cybulski 531-900-434
m.cybulski@mieszkaj-nowoczesnie.pl

Damian Laskowski 537-844-840
d.laskowski@mieszkaj-nowoczesnie.pl

Konrad Hałaczkiewicz 516-440-554
k.halaczkiewicz@mieszkaj-nowoczesnie.pl

Taśmy LED – jak wybrać najlepszą ?

Taśmy LED – jak wybrać najlepszą

Taśmy LED są obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem stosowanym przy oświetleniu w domach oraz ogrodach. Na rynku pojawia się coraz więcej różnych modeli i konfiguracji taśm LED. Cechą wspólną wszystkich rodzajów taśm jest elastyczność, możliwość cięcia nożyczkami oraz samoprzylepne podłoże.

Taśma LED

Taśmy LED można zweryfikować pod kątem:

  • rodzaju użytych diod (np. standardowe – 3528 i ok. 3 razy jaśniejsze – 5050)
  • zagęszczenia diod (np. 30, 60 diod na mb)
  • koloru świecenia (jednokolorowe lub wielokolorowe RGB)
  • poboru mocy 1mb taśmy (im jaśniejsza taśma, tym większy pobór mocy)
  • długości (standard 5m, profesjonalne taśmy najczęściej sprzedawane są na rolkach 10m)
  • klasy szczelności (niewodoodporna IP20, wodoodporna w silikonie IP65, wodoodporna zewnętrzna w gumie IP68)

Czym należy się kierować przy wyborze taśmy LED

W przypadku wyboru odpowiedniej taśmy LED musimy kierować się przede wszystkim parametrami świetlnymi, posiadaniem przez taśmy odpowiednich atestów CE i ROHS oraz jakością. Taśmy LED słabszej jakości, a co za tym idzie w niższej cenie, mimo obiecywanej żywotności do 50000 h, będą ulegały przepalaniu bądź osłabianiu jasności świecenia po miesiącach lub latach użytkowania. Musimy także zastanowić się nad przeznaczeniem taśmy. Od miejsca zastosowania zależy niezbędna jasność diod, szczelność, konieczność zastosowania profilu aluminiowego oraz barwa światła.

Do oświetlenia funkcjonalnego np. oświetlenia blatu w kuchni, schodów potrzebujemy jak najjaśniejszej taśmy LED, natomiast do podświetlenia dekoracyjnego np. sufitów, ścian, wnęk wystarczy taśma o standardowej jasności.

Oświetlenie Schodów Oświetlenie Led w Kuchni

 

Ze względu na niewielkie gabaryty oraz elastyczność, taśmy LED są wykorzystywane w miejscach trudno dostępnych dla innych form oświetleniowych. Spotykamy się z zastosowaniem taśm dosłownie we wszystkich pomieszczeniach mieszkania/domu, a także w hotelach, restauracjach, dyskotekach oraz na zewnątrz np. w ogrodach czy do podświetlenia podjazdu lub elewacji. Przy pomocy taśmy LED podświetla się półki, schody, wnęki, meble, podłogi, sufity, ściany.

podświetlenie led Oświetlenie LedPodświetlenie polbruku

Taśmy LED z klasą szczelności IP65 są stosowanie w łazienkach, łaźniach i innych pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Dzięki taśmie RGB ze sterownikiem na pilot możemy uzyskać kolorowe efekty świetlne, ustawić jeden kolor lub ustawić sekwencję zmian kolorów. Sterownik RGB dobiera się w zależności od długości taśmy LED RGB oraz potrzeb i zastosowania. Do mieszkań zwykle wybierane są taśmy o barwie białej ciepłej (najczęściej) i zimnej.

Taśmy Led

Jak zapobiegać efektowi punktowo świecących diod?

Taśmy LED najkorzystniej spełniają swoją funkcję, gdy są skrzętnie ukryte. Jeśli nie ma możliwości ich zamaskowania, a chcemy zniwelować efekt punktowo świecących diod, dobrym rozwiązaniem są profile aluminiowe LED. Są niezbędne przede wszystkim w oświetleniu schodów, blatów kuchennych i dyskretnym oświetleniu meblowym. Obowiązkowo stosowane na zewnątrz oraz w łazienkach. Różne wymiary i rodzaje profili umożliwia łatwe dobranie do danego zastosowania. Profile LED dodatkowo zabezpieczają oświetlenie przed uszkodzeniami mechanicznymi, wilgocią, a także zapobiegają odklejaniu się taśmy z upływem czasu.

Zestaw oświetlenia schodowego LED - Taśmy Led

Długość taśmy LED a wybór zasilacza

Dobór odpowiedniej taśmy LED zależy od docelowego miejsca jej zastosowania. Standardowo taśmy LED występują na 5m rolkach, jednak są spotykane też dłuższe wersje.

Dla przykładu do podświetlenia wnęki przy suficie odcinek 5m taśmy LED przeważnie jest niewystarczający. Należy połączyć kilka odcinków ze sobą, aby stworzyć estetyczne i równomiernie podświetlenia sufitu. Taśmy LED nie można łączyć w dowolnej długości odcinki. Taśmy jednokolorowe pozwalają na cięcie co 5cm, natomiast taśmy LED RGB co 10cm.

Erdom Instalacje Płock - Fibaro
Facebook